Uncategorized

Autentyczność, wiarygodność i podziw

„Cristeros” – wciąż myślę o tym filmie a właściwie o głównym bohaterze – o generale Gorostieta. O tym jak pokazane jest przywództwo.

Cristeros, których połączył bunt przeciwko władzy i walka o wolność wiary, zaprosili Enrique Gorostietę, biznesmana i weterana dwóch wojen, aby stanął na czele ich powstania. Gorostieta miał doświadczenie na froncie i  był doskonałym strategiem. Coś głęboko odezwało się w nim i zdecydował się walczyć. W filmie widać, jak zapał i determinacja ludzi powoli budują jego wiarę. Najbardziej inspiruje go 10-letni Jose, odważny, szczery i oddany.

Siła ludzi okazuje się być mocniejsza od wewnętrznych rozterek dowódcy. Siła ludzi buduje go. Im mocniejsi są oni, tym przywódca staje się silniejszy i w końcu to on scala ich wokół wspólnego przedsięwzięcia.

Nie musi się kryć ze swoimi wzruszeniami, z wrażliwością. Ale zawsze jest jednoznacznie zaangażowany i oddany. Im wojna i chaos w Meksyku pogłębiają się, tym Gorostieta staje się silniejszym wodzem. Na tyle silnym, aby rozwiewać pojawiające się z czasem zwątpienie jego dowódców i żołnierzy.

Gorostieta, który ma stalowe nerwy i miękkie serce, uwierzył w swoją misję, wziął pełną odpowiedzialność i stopił się z duchem swoich ludzi. Dopóki dopóty jego uczucia i człowiek w nim schowany nie osłabiają go jako przywódcy, budują jego autentyczność, wiarygodność i podziw u ludzi.

Inspirujące, prawdziwe i realistyczne spojrzenie na lidera. Gorostieta nie jest namalowanym obrazem bohatera. Nie jest wykrzyczany jako sam, wielki, ponad, nad, wielce, jakże.

Pozostaje przywódcą tylko w relacji, w stosunku do swoich ludzi. Sam ten człowiek nie byłby nim. Dopiero na czele swojej armii staje się wodzem. I nie jest w tej roli samotny. Przywódca nie jest samotnym wilkiem – To ktoś w silnej relacji z ludźmi.

To bycie „z”, „razem”, „w” pozwala mu stać się niezależnym od władzy. Nie ugina się pod presją i mówi Prezydentowi Callesowi „nie”. Staje się liderem swoich ludzi i jest nim tylko z nimi.

Trust

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s