Uncategorized

Starbucks

Popołudnie. Na dworze zimno i ciemno. Wracam do domu. Po drodze umówiłam się z koleżankami  na kawę. W Starbucks przy stacji metra Politechnika. Siadamy. Rozmawiamy.

Rozmawiamy… ? … Cisza w mojej głowie. Łapię się na tym, że zamiast rozmawiać, przyglądam się … : Tym paniom, które spotkały się przy stoliku z lewej i tym dziewczynom przy stoliku z prawej. Przy stoliku po mojej lewej stronie siedzi czwórka głuchoniemych kobiet. Rozmawiają na migi. Są kompletnie pochłonięte rozmową. Każda z nich gestykuluje, robią mnóstwo szybkich i wyrazistych gestów. Ich dłonie pięknie się poruszają, z taką celowością, rysują w przestrzeni znaczenia. Są jak w tańcu, to jest flamenco. Twarze wyrażają ciągle coś nowego, oczy, brwi, usta język, policzki, wszystko się rusza i mówi. Całe ich ciała falują, zbliżają się do siebie, i oddalają. Oczy są bezustannie wlepione jedna w drugą. Wciąż w intensywnym kontakcie, … jakby świata dookoła nich nie było. Są całe ruchome, jak ruchoma wyspa po środku kawiarni. Ich żywość, żywotność, fizyczność i radość z bycia razem i z … rozmowy są fascynujące. I nie mogę oderwać od nich wzroku.

A po mojej prawej stronie na niskim stoliku siedzą cztery młode dziewczyny, nastolatki. Mają może po 16 lat, nie więcej. Każda wpatrzona w smartfona. Dwie po jednej stronie stolika na chwilę się zbliżają się do siebie, a potem zamierają z telefonami w dłoni, głęboko wciśnięte w sofę, każda w swój róg sofy. Nie rozmawiają ze sobą. Nie patrzą na siebie, nie wiem jakie mają oczy ani twarze. Ich ciała są jakby częścią sofy, mimo barw, coś bezbarwnego.

Kompletnie poruszające spojrzenie na komunikację, relacje, motywację – pod obrazkiem (Rachel Kolb at TEDx):

Rachel Kolb at TEDx

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s