Coaching, OFF WORDS, Points of You, Uncategorized

4-ta edycja Points of You’ MORE

25-26 września dbyło się po raz 4-ty Points of You’ MORE 🙂

Tym razem zaczynaliśmy od techniki FOTOALBUMU. Niektórzy przynieśli nawet zdjęcia oprawione w ramki, zdjęte ze ściany, z półki. Najważniejsze obrazy w życiu. To było wzruszające. „Mój Fotoalbum” daje głębokie doświadczenie pracy z fotografią. Jest wspaniałym przygotowaniem do podróży w czasie, pośród wspomnień i po tym, co ważnego w sobie nosimy. 02

Dzień był bardzo intensywny, gęsty od wrażeń. Pracowaliśmy tak, jakby nasza znajomość trwała już od dawna. Zdążyliśmy przejść przez proces 3 pytań, które nazywam „Trio w parze”, przez wspaniałe doświadczenie „Moja Misja”, zaprojektowane przez Laurie Lawson (Laurie jest certyfikowana trenerką Points of You z USA, byłą prezes ICF w Nowym Jorku), przez 5-pytniowy proces odnoszący się do pokonywania trudności w autocoachingu i coachingu 1:1, przez obserwację pozawerbalną i dostrojenie w pracy coacha, przez wykorzystanie The Coaching Game do pracy z dziećminagranie z wystąpienia 10-letniego Michała z forum.edu.biznesu było jak zawsze bardzo inspirujące.

08

Drugi dzień był … powiedzmy … kosmiczny. Podczas pierwszego ćwiczenia zespołowego uruchomiła się spontaniczna energia i kreatywność. Monika zaczęła rytmicznie grać na bębnie, Kaśka zapaliła świeczkę i wysyłała sygnały w kosmos :-). Było inaczej niż w codziennej pracy!11

I choć nie każdy się w tym równie mocno odnalazł, to nawet dla obserwatora było to ciekawe – zobaczyć, że ludzie mogą się bardzo otworzyć i zaangażować w pracy zespołowej. Sztuką jest nie oceniać tego ale zaciekawić się. Bo to pokazuje coś ważnego a propos potencjału jaki drzemie w ludziach, o możliwości ich zaangażowania, o otwartości na wspólną zabawę i uwagę. I też jest otwierające. Ania, która raczej obserwowała podczas tego doświadczenia, potem przy Tacheles, czyli przeniesieniu nauki ze szkolenia na swoją praktykę zawodową, postanowiła zacząć zupełnie nowy projekt coachingowy z … końmi.

10

Często ludzie pytają mnie po co pracować z obrazem? „Skoro wszystko wiem z głowy od razu”. No,… nie zupełnie.

Dominującym zmysłem człowieka jest wzrok. Człowiek odkąd wstał (homo erectus) przede wszystkim widzi i słyszy. Zmysły wzroku i słuchu wyostrzyły się w stosunku do smaku i węchu, które są bardzo silne u czworonożnych zwierząt. Wszystko co widzimy jest obrazem. Widzimy tysiące obrazów dziennie. Większość informacji jakie odbieramy ze świata trafia przez oko. Widzenie zapewnia orientację w przestrzeni, zapamiętywanie.

Wspomnienia obrazów wzrokowych (np. cappuccino w filiżance w ulubionej kawiarni) są przechowywane w tak zwanej pamięci wizualnej. Umysł korzysta z pamięci wizualnej, aby wykonywać najprostsze operacje; od zapamiętywania twarzy kogoś, kogo właśnie spotkaliśmy, po zapamiętywanie, o której godzinie coś ostatnio sprawdziliśmy. Bez pamięci wizualnej nie bylibyśmy w stanie przechować (w pamięci) –  potem odzyskać – niczego, co widzimy. Tak jak pojemność pamięci komputera ogranicza jego możliwości, możliwości pamięci wizualnej są skorelowane z całym szeregiem wyższych możliwości poznawczych (kognitywnych) takich jak osiągnięcia akademickie, inteligencja płynna (umiejętność rozwiązywania nowych problemów), ogólne pojmowanie.

W rozwoju, w nauczaniu z wykorzystaniem obrazu chodzi o uświadomienie sobie połączenia między poznaniem a tym, co widzimy. Angażując podczas sesji coachingu obie sfery – i werbalną i wizualną, zwiększasz szanse na głębszą pracę rozwojową, bliższą życiowej wiedzy i prawdziwym emocjom ludzi, poruszającą ważne dla nich zagadnienia. Zaczynasz pracować z większym spectrum zasobów klienta.

04

O tym co jeszcze jest w programie, można się przekonać samemu. 11-12 grudnia odbędzie sie V- ta edycja Points of You’ more w tym roku. Zapraszam 🙂

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s