Uncategorized

10-11 grudnia poprowadzę szkolenie z narzędzi i technik wizualnych w coachingu, HR i biznesie na Akademii Leona Koźmińskiego

Pan Maksymilian, Lider, wchodzi na salę. Na stole leżą różne fotografie. W tle leci łagodna muzyka. Kim jesteś jako lider? – pytam, jako coach. Wybiera 7 zdjęć. Układa je. „Jeśli te zdjęcia mogłyby opowiedzieć o Twoim przywództwie, to co by one opowiedziały?” – pytam. On opowiada, nadaje zdjęciom tytuły, wyłania się portret postaci, która ma swoje wartości, przekonania, ambicje, cele. Pan Maksymilian jest zaskoczony tym, jak potrafi o sobie opowiadać swobodnie, naturalnie, autentycznie.

Fotografia to język autentyczności. To język współczesnego świata, za pomocą którego komunikują się ludzie na całym świecie: rodziny, grupy znajomych, dziennikarze, specjaliści ds. marki i marketingu, przywódcy.

Fotografie są przejawem twórczej sfery ludzkiego myślenia i działania. I to właśnie aktywność tej twórczej, kreatywnej sfery warunkuje pasję, emocje, energię, entuzjazm. Dziś to one są driverami sukcesu w biznesie – pasja, emocje, energia, wigor, entuzjazm przesadzają o wzroście ludzi i firm.

10-11 grudnia razem z Akademią Leona Koźmińskiego i Anetą Małkowską – Menedżerką ds. Inicjatyw Edukacyjnych zapraszamy na szkolenie zatytułowane JEDEN OBRAZ – WIELE SŁÓW – Wizualne narzędzia i techniki w rozwoju liderów i zespołów.

Jesteś HR menedżerem, trenerem biznesowym, coachem zespołów, executive coachem? Na pewno wciąż szukasz nowych inspiracji i sposobów angażowania w rozwój ludzi zawodowo pochłoniętych realizacją bieżących celów, w świecie VUCA, zagonionym, niestabilnym, często chaotycznym, przeładowanym informacjami, gdzie trudno o chwilę zatrzymania – zatrzymania niezbędnego do przeprowadzenia refleksji, która jest podstawą rozwoju, bez której nie ma mowy o zmianie przywództwa, zmianie w sposobach działania, reagowania i interakcji z innymi ludźmi. Co raz bardziej potrzebujemy zindywidualizowanego podejścia w rozwoju. Czego najbardziej potrzebujemy, żeby być spójnym ze sobą w tym rozpędzonym i przeładowanym świecie? Na pewno samoświadomości, postępowania w zgodzie z samym sobąpewności siebie, odwagi i autentyczności.

ian-schneider-TamMbr4okv4-unsplash

Photo by Ian Schneider on Unsplash

Zdjęcia jako namacalne dowody istnienia inspirują, otwierają ludziom oczy i serca, szokują, wzywają do działania. Jeden obraz opowiada całą historię. Obrazy to nasycone informacyjnie konstrukty, które skutecznie pobudzają mózg do myślenia i wypowiadania się.

Jest kilka przyczyn, dla których obrazy są takie przydatne. Po pierwsze obrazy to konstrukty bardzo wydajne pod względem informacji. Po drugie, mózg ma bardzo długą historię tworzenia obrazów umysłowych, które przedstawiają oddziałujących na siebie ludzi lub przedmioty. Mechanizmy wizualizacji ewoluowały przez miliony lat, są więc bardzo skuteczne, zwłaszcza w porównaniu z obwodami wykorzystywanymi w posługiwaniu się językiem. Badania pokazały, że jeśli daje się ludziom do rozwiązania jakiś problem, radzą sobie z nim zdecydowanie szybciej, gdy problem ten wyjaśnia im się jako formę interakcji między ludźmi aniżeli w kategoriach odcieleśnionych pojęć.” – David Rock, „Twój mózg w działaniu

fotografia-coaching-ICF-dorota-raniszewska-8
Photo by Barbara Lebedowicz, Dyrektor ICF Lublin, podczas warsztatu Doroty Raniszewskiej dla dla Coachów ICF Lublin w marcu 2019 r.

Czego doświadczysz podczas szkolenia?

Na warsztacie poznasz konkretne narzędzia i techniki rozwojowe włączające do komunikacji obraz – fotografie i gotowe zestawy kart fotograficznych. Nauczysz się jak podnosić zaangażowanie pracowników, uczestników szkoleń czy klientów w procesy komunikacji i rozwoju dzięki stymulowaniu procesów myślenia i wypowiadania się – pamięci, intuicji, kreatywności za pomocą obrazów. Nauczysz się budować zaufanie i szacunek w grupie prowadząc procesy włączające obraz. Doświadczysz na sobie i nauczysz się wykorzystywać fotografie w sposób, który inspiruje, angażuje, otwiera uczestników na szczere wypowiedzi, pozwala szybko budować więzi, ułatwia słuchanie, obserwację, zachęca do poszukiwania, daje dostęp do głębszych wglądów, wydobywa prawdę na zewnątrz.

Szkolenie jest prowadzone aktywnymi metodami opartymi o doświadczanie. Zostało zaprojektowane tak, aby wyposażyć Cię w gotowe narzędzia i techniki oraz dodać Ci odwagi do wykorzystania kreatywnych, wizualnych metod pracy i narzędzi. Otrzymasz solidną dawkę wiedzy i doświadczenia, inspirację, zdobędziesz umiejętności w zakresie technik i narzędzi wizualnych, które podbijają świat szkoleń i coachingu, zdobywają uznanie i akredytacje wiodących organizacji zrzeszających profesjonalistów od rozwoju osobistego oraz z których korzystają topowe korporacje na świecie.

IMG_5342_v1.JPG

Photo by Dorota Raniszewska podczas warsztatów własnych

Spójrz teraz na to zdjęcie powyżej i pomyśl przez chwilę, co ono przedstawia wg Ciebie: współpracę, przywództwo, kreatywność, zaangażowanie, rozwój? I co z nich jest dziś najważniejsze dla Ciebie, aby zrobić krok na przód w karierze?

TO SZKOLENIE JEST DLA CIEBIE, JEŚLI:

  • Wzmacniasz zespoły i organizacje poprzez budowanie więzi i zaufania miedzy ludźmi oraz autentyczność w relacjach.
  • Towarzyszysz ludziom i zespołom w rozwoju zapraszając do autorefleksji, poszukiwania nowych rozwiązań i doskonalenia się.
  • Rozwijasz w organizacji umiejętności słuchania, otwartości na odmienne perspektywy i konstruktywną krytykę, akceptacji różnorodności.
  • Rozwijasz kulturę współpracy i partnerstwa.
  • Szukasz sposobów na budowanie zespołów wokół wspólnych wartości, spójności misji, wizji i celów, też w sytuacjach zmiany, przejęć i połączeń oraz w grupach, które silnie charakteryzuje różnorodność.
  • Szukasz technik i narzędzi sprzyjających komunikacji w zespole, inspirujących do szczerości, swobody wypowiadania się i słuchania nawzajem.
  • Szukasz technik i narzędzi sprzyjających uzyskaniu głębszych informacji na temat wartości, aspiracji, motywacji od kandydatów i talentów w procesach zatrudniania i awansów, a także sprzyjających otwartości i odwadze pracowników podczas rozmów okresowych, w sytuacji udzielania i przyjmowania feedbacku.
  • Chcesz, aby rozmowy z pracownikami, spotkania zespołu, warsztaty wewnętrzne były atrakcyjne, kreatywne i angażowały uczestników, uwalniały w ludziach motywację do zmiany dzięki silniejszemu przeżyciu i głębszej refleksji.

Zapisy:
Aneta Małkowska
anetam@kozminski.edu.pl
Więcej …

screenshot_2019-09-24-18-43-57363913596-e1569487929258.png

#coaching #przywództwo #Koźmiński #fotografiawcoachingu #rozwój #obrazwcoachingu #lider #wartości #jedenobrazwielesłów #oneimagemanywords #leadership #photoincoaching

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s