Przeczytaj fragmenty z mojego newslettera „Nowe Spojrzenie”:

Fragment 1. "Nie ma nic bardziej artystycznego niż kochać ludzi." – Vincent Van Gogh

Nie ma nic bardziej artystycznego niż kochać ludzi. – Vincent Van Gogh

Temat miłości do drugiego człowieka, bliskości i czułości towarzyszył mi w ostatnim półtora roku w szczególny sposób. Razem z Tiną Ruisinger https://www.tinaruisinger.com/, artystką fotografką ze Szwajcarii, tydzień do tygodniu i miesiąc po miesiącu tworzyłyśmy publikację „Photography in Palliative Care” – „Fotografie w opiece paliatywnej”. Połączyłyśmy dwa światy: Tina jest fotografką i pracuje w szpitalu na oddziale paliatywnym jako wolontariusz fototerapeuta. Ja jestem coachem i pracuję z osobami dorosłymi wokół różnych tematów życia wykorzystując moc osobistych zdjęć.

Fragment 2. „Popatrz w dal.”

Widzisz zdjęcie powyżej? Widzisz przestrzeń, morze, niebo i chmury. Bezkres, który nie zatrzymuje wzroku w żadnym punkcie, na żadnym zdarzeniu ani rzeczy?
Patrzysz w dal i Twoja twarz, oczy, kark rozluźniają się. Lekka fala odprężenia zabiera Cię z dala od myśli o pracy, sprawach do załatwienia, obowiązkach do wypełnienia. Wzrok spokojnie omiata przestrzeń, a wraz z nim stres rozpływa się. To naturalne, że kiedy patrzysz w dal, umysł odpuszcza skupienie i napięcie. Uwaga podróżuje elastycznie po miejscach, w których nie ma punktu dotarcia. Nie ma celu ani mety. Jesteś tu, gdzie jesteś. I jest w tym swoboda bycia.
Jak to się dzieje, że kiedy patrzysz na takie zdjęcie, zachodzi w Tobie zmiana? Nie ma w tym nic z tajemnicy. Jest naukowe uzasadnienie.