Strona główna » Motywacja – Motivational Maps

Motywacja – Motivational Maps

Motivational Maps >> diagnoza indywidualnego profilu motywacji >> określenie obecnego poziomu motywacji >> strategie podnoszenia motywacji >> poprawa skuteczności i jakości działania  oraz współpracy.

motivational-maps

Motywacja to chęć, energia do działania, która się przekłada na podejmowanie działań i osiąganie efektów. Bo wysoki poziom motywacji prowadzi do bycia aktywnym, aktywność do pro-aktywności, co z kolei przekłada się na wyniki.

Motywacja ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia. Mając wysoki poziom motywacji, czyli energii do działania, żyjemy z radością, zainteresowaniem, pełni twórczej energii i zadowolenia, z tego co robimy. Niski poziom energii życiowej sprawia, że stajemy się znudzeni, funkcjonujemy w strachu, pełni obaw, albo w żalu, czy bólu, itp.

Na motywację oddziałuje równocześnie 9 motywatorów, przy czym każdy człowiek posiada własny, niepowtarzalny ranking i nasilenie poszczególnych źródeł motywacji. Zrozumienie ich pozwala w istotny sposób zadbać o motywację w życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej o motywacji w artykule : motywacja_personel_plus_dorotaraniszewska

Diagnostyczne narzędzie jakim jest Motivational Maps przynosi następujące korzyści:

  1. Wgląd w swoją motywację, zrozumienie co mnie motywuje w praktyczny sposób, który umożliwia przełożenie tej wiedzy na konkretne działania podnoszące motywację.
  2. Samoświadomość prowadząca do samodzielności, do dbałości o motywację we własnym zakresie, podejmowania trafniejszych decyzje odnośnie rozwoju własnej kariery i życia.
  3. Rozpoznanie obecnego poziomu motywacji.
  4. Uświadomienie sobie i poznanie konkretnych strategii podnoszących motywację i energię w codziennym działaniu.
  5. W zespole wypracowanie wspólnego języka do dalszej rozmowy, zrozumienie dlaczego pojawiają się wewnętrzne dysonanse, rozbieżności, nieporozumienia, konflikty w zespole.
  6. Komunikowanie się w sposób trafiający do różnych potrzeb odbiorców, z nawiązaniem do trzech trybów percepcji – poprzez Relacje, Osiągnięcia i Rozwój.

Osoba w pełni zmotywowania działa pro-aktywnie, nie boi się podejmowania działań, czuje się w swojej roli jak ryba w wodzie, wie jak się poruszać, wierzy w swoje możliwości. Ma radość z pracy, relacji, osiąga bardzo dobre wyniki.

Osoby o poziomie motywacji ok. między 60-80% są zmotywowane, lubią swoją pracę, starają się działać dobrze, skutecznie. Są odważne. I kiedy omawiam wyniki testów, są bardzo zaciekawione omawianiem swoich wyników, szukają sposobów na podniesienie motywacji. Z tego poziomu łatwo jest wejść na najwyższy, najlepszy poziom motywacji między 80 a 100%.

Osoby o poziomie motywacji ok. 30% czują się często zagubione, niepewne, nie podejmują pro-aktywnie działań, bo nie wierzą w siebie lub w skuteczność swoich działań, albo też nie widzą ich sensu, mogą czuć się niedocenione. Motivational Map diagnozuje przyczyny takiego spadku energii.

Osoby, o poziomie motywacji w okolicy 10% są na granicy depresji lub w depresji. Nie widzą sensu. Nie wierzą w swoje możliwości, lub umiejętności, są pełni obaw, strachu. To co podpowiada im umysł – neurologicznie rzecz ujmując – to wycofać się, schować, nie ufać, nie robić nic, nie ryzykować.

Poziom motywacji jest zmienny. Wpływa na to wiele elementów. Jest też szereg strategii, które umożliwiają dbanie o własną motywację. Można ją utrzymać na poziomie wysokim jak i można jej poziom podnosić. Skuteczność będzie zależała od dopasowana do indywidualnego profilu motywacyjnego.

Typowa sesja coachingowa dotycząca motywacji poprzedzona jest wykonaniem Mapy Motywacji, aby podczas spotkania poświęcić czas na omówienie wyników, ustalenie strategii motywacyjnych i spisanie planu działania.

Wyłączny kontakt na Polskę: Dorota Raniszewska – Licencjonowany Konsultant Motivational Maps