Recenzje i Rekomendacje książki „Jeden Obraz Wiele Słów”

 

Cieszę się, że książka Doroty Raniszewskiej została opublikowana teraz w języku angielskim, ponieważ chcę ją polecić jak największej liczbie osób, które są zainteresowane tym, w jaki sposób Coachowie (i inne zawody pomocowe) mogą posługiwać się fotografiami. Zdjęcia własne, a także zdjęcia zrobione przez innych (i interakcje z nimi) — jako metody pomocy ludziom w poprawie ich życia i życia innych. Jako wczesny pionier technik fototerapeutycznych wiele dekad temu — a teraz uważany za „światowy autorytet” w ich zakresie (i pokrewnych technikach z nich wywodzących się do zastosowań nieterapeutycznych), uważam tę książkę za niezwykle cenne źródło wiedzy dotyczące nie tylko skutecznych technik opartych na fotografii, ale także wykazujące powody ich stosowania, teorie leżące u podstaw tych powodów oraz przykłady ich bardzo skutecznego wykorzystania w „rzeczywistych” warunkach! Oprócz tego, że jestem pod wrażeniem treści, uważam, że organizacja rozdziałów jest łatwą do prześledzenia ścieżką, która prowadzi czytelnika od pomysłów do praktycznych zastosowań, opisując złożone tematy w sposób prosty i przyjemny do czytania, tak aby czytelnicy nie muszą mieć żadnej wcześniejszej wiedzy na temat psychologii, aby z nich skorzystać. Wielkie gratulacje należą się Dorocie Raniszewskiej za błyskotliwe i rzetelne napisanie książki przepełnionej pomysłami popartymi teorią, skutecznymi technikami i praktycznymi zastosowaniami, które każdy czytelnik może wykorzystać we własnej pracy pomagając ludziom — a nawet sami!

Judy Weiser

R.Psych., A.T.R., Founder & Director of the PhotoTherapy Centre, Vancouver, Canada, www.phototherapy-centre.com, Author of "PhotoTherapy Techniques: Exploring the Secrets of Personal Snapshots and Family Albums"

To był przywilej przeczytać „Jeden Obraz – Wiele Słów”. Moje doświadczenie z książką Doroty współbrzmi z tym zdjęciem, które mam z niedawnej podróży do Europy. Symbolizuje dla mnie pasję i szczerość, jaką Dorota wnosi w pole rozwoju człowieka, umiejętnie łącząc wykorzystanie fotografii z profesjonalnymi technikami coachingowymi i opowiadaniem historii. Rzuca fachowe światło na wiele wnikliwych sposobów wykorzystania fotografii do wspomagania rozwoju ludzi. Podobnie jak milion ziaren piasku na tym zdjęciu, jest wiele wspaniałych książek o ludzkim potencjale, ta wyróżnia się świeżym, innowacyjnym i przemyślanym wkładem w tę dziedzinę.

Tammie Plouffe

Managing Partner of Innovative Pathways; Co-Author of Image Insights and Author of H.B.R. article: To Build Connection on Your Team, Skip Icebreakers and Talk About Photography

Emotikony, tablice wizyjne, selfie – nasze zainteresowanie obrazami wizualnymi nigdy nie było większe! Ale dlaczego? Dorota Raniszewska rozbiera to na części pierwsze.W swojej książce JEDEN OBRAZ – WIELE SŁÓW, wyjaśnia, jak umysł owija się wokół obrazu i interpretuje go poprzez naszą wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju percepcję. Dorota proponuje ćwiczenia uświadamiające, inspirujące cytaty i mnóstwo zdjęć, które wzmacniają doświadczenie i ostrość widzenia. Od tego jak patrzeć na zdjęcie, po pięć poziomów analizy obrazu i punctum (wyjaśni Ci to), Dorotasprawia, że nigdy więcej nie spojrzysz jak dotychczas na zdjęcie. JEDEN OBRAZ – WIELE SŁÓW to zachwycająca, pouczająca przygoda przez świat wizualnych obrazów, percepcji i interpretacji. Sprawia, że chcesz odkopać stare albumy ze zdjęciami i ponownie zapoznać się z najmilszymi wspomnieniami, jednocześnie tworząc nowe dzięki zwiększonej świadomości.

Laurie Lawson

Transition/Re-Invention Coach, Executive Producer of The Coaching Game TV Show and Coach Chat Radio, Co-Creator/Co-Host of Meaning in Madness Radio Show, Past President ICF-NYC, Certified Trainer Points of You®, Certified DoLquest Expert

Wrażliwość i głębia spojrzenia oraz wiedza, doświadczenie i dojrzałość Autorki stanowią o wielkim bogactwie inspiracji zwartych w tej książce. Zapraszając klientów do korzystania z fotografii w procesach coachingowych, terapeutycznych oraz podczas warsztatów rozwojowych możemy zyskać potężne narzędzie do poszerzania samoświadomości, czerpania z metafor, pracy z podświadomością i omijania ograniczeń jakie struktury językowe nakładają na wyrażanie siebie, swoich intencji i tęsknot. Autorka hojnie dzieli się z czytelnikiem swoją unikalną wiedzą o pracy z obrazem, pokazuje konkretne metody i techniki a ukazując wzięte z życia przykłady zaprasza do kreacji z klientem przestrzeni do refleksji i rozwoju. Serdecznie polecam tę książkę wszystkim coachom, terapeutom i trenerom i cieszę, się że mam ją u siebie na półce – bo często do niej wracam.

Lidia D. Czarkowska

Dyrektor Centrum Coachingu i Mentoringu ALK, Założycielka Instytutu Jakości Życiainski University, Founder of the Institute of Quality of Life

Pokazując świat fotografii, Dorota zaprasza do odważnego i twórczego rozwoju w zawodzie wymagającym profesjonalnego podejścia, dobrej obserwacji, wrażliwości i wyczucia. Pokazuje, jak rozwijać w sobie te umiejętności, skąd czerpać inspirację, jak korzystać z własnych zasobów. Inspiruje do pracy z fotografią z pasją i zaangażowaniem. Dużą wartością jest to, że książka jest zapisem autentycznych doświadczeń i wiedzy zdobytych na polskim rynku. Na taką książkę czekałam. Nowatorska, przełamująca standardy, aktywizująca. Napisana gdzieś pomiędzy uważnością, kreatywnością a coachingiem. Tym bardziej cieszy, że jej twórcą jest polska autorka, Dorota Raniszewska, którą dotychczas znałam jako trenera i coacha. Polecam wszystkim zaangażowanym w rozwój, czy to jednostek, czy też organizacji.

Inga Bielinska

Executive Coach PCC ICF us/pl, konsultant I trener biznesu, autorka bestsellerowych książek

Jestem zachwycona książką! Jest głęboka, inspirująca i bardzo pomocna dla każdego, kto chce zanurzyć się w świat pracy z fotografią. Zbiór autentycznych opowieści o życiu oprawionych w solidną dawkę wiedzy o pracy z obrazem. Pozwala zgłębić swoją pracę jako coacha, terapeuty, nauczyciela, trenera. Osobiście bardzo dziękuję za taki dar!

Julija Slaby

Międzynarodowy trener, coach rozwoju osobistego, założycielka Points of You® Polska

Autorka bardzo rzeczowo i hojnie dzieli się swoją wiedzą dotyczącą wykorzystania fotografii i w pracy coacha, nauczyciela czy trenera. Osobiste historie autorki, jej bliskich osób, ludzi spotkanych na jej zawodowej ścieżce są pisane prosto z serca, a jednocześnie pokazują konkretne przykłady możliwości twórczego wykorzystania fotografii i w kontekście rozwoju osobistego. Książka inspiruje do refleksji i korzystania z doświadczeń w niej opisanych i uwiecznionych na pięknych fotografiach.

Małgorzata Nader (Lebiedzińska)

Menedżer, konsultant, trener i coach (ICC, Marshall Goldsmith, Co-Active Coaching)